Експерт пояснив, чому чимало українських чоловіків уникають ринку праці
В якому стані зараз ринок праці в Україні, і чи дійсно важко знаходити робочі місця? Про це ми запитали у авторитетного економічного експерта сайту «СічНьюз» Сергія Лямця – ексредактора фахового сайту «Економічна правда», секретаря Національної спілки журналістів України.
Факт 1. Жінки. Виїхало багато, хоча не так багато
Щодо жінок. Одразу після повномасштабного вторгнення кілька мільйонів із них поїхали з дітьми за кордон, і це велика проблема. Для бізнесу в Україні жінки – не лише потенційна робоча сила, а й клієнти.
За статистикою ООН, у 2024 році статус біженців мали 6,6 млн. українців. З них 1,3 млн осіб поїхали до росії та білорусі. Решта, 4,7 млн осіб, до країн-союзниць.
Тим не менше, значну частину біженців складають діти та пенсіонери. Перші ще не є частиною робочої сили, другі вже не є.
Але, впевнений, мільйон жінок працездатного віку тимчасово залишив ринок праці України. Вони входили до складу робочої сили, це факт. До того ж багато хто з них були кваліфікованими спеціалістами. І їхнє вибуття з України так чи інакше позначилося на ринку праці.
В цього негативу є оборотній бік. Сотні тисяч українців отримали статус біженця та гроші, але згодом повернулися до України. Так, у Польщі статус біженця мають 1,8 млн українців, а постійно живуть лише 960 тис, у Чехії 615 тис проти 354 тис. Багато хто базується за кордоном, але часто буває вдома.
Від початку війни до кінця серпня лише через польський кордон з України виїхало 21 млн, а в’їхало 19,5 млн осіб. З них більшість – українці. Отже, реально за кордоном живе набагато менше українців, ніж виїхало з початку війни.
Факт 2. Чоловіки. Достатньо, але їх недостатньо
Суто у цифрах, в Україні залишилося достатньо чоловіків працездатного населення. На початку повномасштабного вторгнення в Україні жили 8,7 млн чоловіків працездатного віку. Навіть, якщо ця цифра враховувала заробітчан, то це не має принципового значення.
Припустимо, що від лютого 2022 року до ЗСУ пішов 1 млн чоловіків. Частину з них склали заробітчани, що повернулися з Європи для захисту країни, а зворотний потік не такий великий. З урахуванням поточного призову припустимо, що чистий відтік з ринку праці склав 1 млн чоловіків. Отже, понад 7 млн чоловіків залишилися у складі робочої сили. Маємо падіння 20% – відчутно, але не критично.
Інша річ, що війна зруйнувала структуру ринку праці. Третина населення була змушена переїхати до інших регіонів України. Чимало підприємств зупинилися або були зруйновані. Мільйони українців втратили роботу. Отже, чистий відтік людей із ринку праці України становив до 2 млн осіб. Порівняно з 17,4 млн осіб працездатного населення до війни, це небагато.
З кінця 2022 року зайнятість почала відновлюватися, і виник новий попит на працівників. Дійсно, зарплати пішли угору, бо працівників не вистачає. Попит не зустрічає пропозицію. В одних випадках кваліфікації не дотягують до вакансій, в інших вакансії не дотягують до кваліфікацій. Глобально це можна вирішити виключно через масову перекваліфікацію.
Давайте визнаємо ще одну проблему. Бронювання мають не більше мільйона чоловіків, і для багатьох з них питання вирішене лише на півроку (далі все під питанням).
Через бусифікацію багато хто з інших чоловіків уникають ринку праці. Просто через те, що одного дня вони можуть вийти з дому та не повернутися назад. Так, це не дуже патріотичне сприйняття реальності, але ми кажемо про фактор, що здатний відтягнути з ринку праці сотні тисяч потенційних працівників. Ті, хто могли собі дозволити, виїхали за кордон або звернулися до специфічних послуг МСЕК. Ті, хто не можуть, або сидять вдома, або йдуть на ризик.
Факт 3. Що робити
Ринок праці України зменшився на 2 млн осіб. Потреба приблизно вдвічі вища. За оцінками Мінекономіки, у найближчі десять років Україні знадобляться 4,5 млн працівників.
Проблема з нестачею робочої сили утримається до закінчення війни, і може стати лише гірше. Україні не лишається іншого виходу, окрім прямувати шляхом автоматизації або залучати трудових мігрантів. У стратегічній перспективі доведеться шукати, як повернути до України заробітчан та біженців.
Михайло ШАФІР, «СічНьюз»
Читайте також
Експерт пояснив, чому суттєво подорожчали яйця і коли вони дешевшатимуть
Чи має бути вища освіта в Україні дорогою, коментує експерт «СічНьюз»
Експерт «СічНьюз» пояснив, чому зростають ціни і чого від них чекати надалі