Експерт пояснив, чому суттєво подорожчали яйця і коли вони дешевшатимуть
Ціни на яйця в Україні стрибнули вище 60 грн, а інколи – й понад 70 грн за десяток. Подорожчання у листопаді – сезонне явище, каже перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький. Виробництво яєць в Україні за перші півроку 2024 року зросло на 4,4%. Але, за словами Висоцького, у нинішньому жовтні воно впало на 5%, порівняно із жовтнем 2023 року. Найбільше виготовляють яєць у Київській області, де розміщене також значне виробництво курятини.
Про причини суттєвого подорожчання яєць і чого чекати від цін на них та інші продукти надалі, ми запитали у авторитетного економічного експерта сайту «СічНьюз» Сергія Лямця – ексредактора фахового сайту «Економічна правда», секретаря Національної спілки журналістів України.
Аналіз попереднього періоду
– У листопаді 2023 року ціни на яйця впали на 22,3%, тоді як решта продуктів дорожчали. Але це сталося через те, що у листопаді роком раніше ціни були піковими (десь у той час росіяни знищили та розграбували кілька птахофабрик, і через це виник тимчасовий дефіцит яєць).
Увесь 2023 рік ціни лишалися доволі високими, додавши 36,6% до середнього рівня 2022 року. Проте вже у 2023 році всі негативні наслідки було подолано. І бізнес відновив виробництво виробництва курятини та яєць, значно перевищивши показники минулого року.
Вже у грудні 2023 року ціни на яйця почали падати. У грудні 2023 року – майже на 10% до грудня 2022 року. А у жовтні 2024 року ціни впали на 25,8% в порівнянні до грудня 2023 року.
Серед найбільших європейських виробників
– Відтоді жодної катастрофи, порівняної із 2022 роком, не сталося. У жовтні цього року український Avangardco очолив перелік найбільших європейських виробників яєць, а “Овостар” обійняв шосту позицію рейтингу. Також у жовтні зафіксували перевиробництво (!) яєць, а зменшити кількість курей, що несуть яйця, не було можливості.
Ну і ще, Україна у 2024 році збільшила експорт яєць. Але з літа ЄС обмежив імпорт яєць з України, і цей фактор перестав грати.
Причина подорожання
– Тим не менше, яйця дорожчали вже у серпні, вересні та жовтні. В чому може бути причина?
Перша – це сезонне явище. Восени та взимку кури несуться слабше. Тобто виробництво яєць падає, а ціни на них зростають.
Друга – значне подорожчання кормів, хоча виробництво зерна теж зросло.
Третя – відключення електроенергії та її суттєве подорожчання. Виробництво є автоматизованим та дуже сильно залежить від постачань енергії.
Але, наскільки вплинув кожен з цих факторів на подорожчання яєць, насправді невідомо. Так само, чи впадуть ціни – неясно. Вже з початку 2025 року можна очікувати, що кури стануть активніше нестися. Певним чином це вплине на ціни. Але я б не сподівався на сильне падіння.
Продукти й надалі дорожчатимуть
Загалом на ситуацію щодо продуктів харчування даються взнаки подорожчання електроенергії та пального. У січні-жовтні 2024 року ціна електрики зросла на 66% у порівнянні до січня-жовтня 2023 року, а на пальне – на 11,4%.
До того ж, бізнеси закладаються на майбутнє. Продукти дорожчатимуть, і це сувора реальність!
Михайло ШАФІР, «СічНьюз»
Читайте також
Чи має бути вища освіта в Україні дорогою, коментує експерт «СічНьюз»
Експерт «СічНьюз» пояснив, чому зростають ціни і чого від них чекати надалі