skip to Main Content

«Ко-ко-ко» та інші різдвяні традиції вінничан

Вперше за 100 років Україна відзначає Різдво та Святвечір за новим стилем. Період різдвяних свят в українців розпочався 24 грудня на Святий вечір.

Родина збирається за святковим столом, на якому стоїть 12 пісних страв, кожну з яких всі повинні скуштувати. Головною стравою на столі є кутя. Її ставлять на центр, поруч із запаленою свічкою. Після вечері кутю заведено залишати для духів покійних родичів, які, нібито, відвідують будинок у ніч на Різдво. Саме Святий вечір є закінченням суворого Різдвяного посту.

У нас на святвечір є старовина традиція, яка передається з покоління в покоління. Вона називається «ко-ко-ко». Родина збирається в коло. Найстарший член сім’ї виходить з великим кошиком солодощів й грошей та починає розсипати по всій підлозі. Онуки починають збирати, хто більше зібрав, той й переміг. В цю гру грала наша прабабуся, бабуся, мама, а тепер ми з сестрою, – розповіла для “СічНьюз” вінничанка Олександра.

Після Святого вечора йде Різдво. В цей день немає жодних обмежень, можна їсти та готувати страви з м’яса та  молочних продуктів. Проте, діє заборона на шиття, прання, прибирання. Також не можна виносити сміття, лаятись та грати в азартні ігри.

З сутінками неодружені, незаміжні молоді люди йдуть колядувати. Вони обходять багато будинків і співають колядки та щедрівки. Таким чином колядники сповіщають про народження Ісуса Христа. У кожного в групі колядників є своя роль. Першою йде людина з найсильнішим і найкрасивішим голосом, яка несе “Віфлеємську зірку”. Наступним йде дзвонар, який несе дзвіночок, щоб оповіщати господарів про те, що гості вже наближаються. Третьою йде людина, що несе мішок з подарунками, які дарують господарю кожного будинку.

В нас на Різдво є традиція одягати новий одяг. Ми йдемо до всіх членів родини, привітати їх з Різдвом та посидіти в сімейному колі. Наша бабуся розповідає нам біблійні історії про народження Христа, – розповіла вінничанка Тетяна.

Також на Різдво існують прикмети, за якими можна визначити погоду.

  • На Різдво йде сніг — буде врожай озимини.
  • Зелене Різдво — білий Великдень.
  • Якщо на Різдво буде багато бурульок понад стріхою, то вродить ярина, особливо ячмінь.
  • На деревах рясний іній — буде врожай озимини. 
  • Який день Різдва, такий і на Петра. 
  • Якщо два тижні перед Різдвом рясний іній, то перед Петром буде на гречці рясний цвіт.

Яна ТИХОЛАЗ, “СічНьюз”

Поділитися
5 2 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top