Побачила світ унікальна духовна енциклопедія Поділля
У вінницькому літературно-меморіальному музеї Михайла Коцюбинського 22 листопада презентували книгу Бориса Пентюка і Віктора Прокопчука «Славетні подоляни з духовного стану». Видання присвячене 190-річчю від дня народження Степана Руданського та Анатолія Свидницького, 160-річчю Михайла Коцюбинського і є справді унікальним енциклопедичним виданням про духівництво Поділля. Побувала на презентації й кореспондентка «СічНьюз».
Про авторів унікальної книги
Повна зала гостей засвідчила важливість події. Прийшло багато людей, зацікавлених культурою, релігією, історією рідного краю, причетних чи дотичних до створення книги.
Це унікальна книга, присвячене видатним подолянам, які залишили вагомий слід у духовному житті України. Енциклопедичне видання містить нариси про життя і діяльність 33 славетних подолян, які відзначилися жертовним служінням народові на церковному, літературному, історико-краєзнавчому та громадському поприщах. Багато цікавих фактів, свідчень, документів, порівнянь та оцінок допоможуть читачеві краще зрозуміти історичну правду, духовні цінності та національну ідентичність подолян, – розповів співавтор книги Борис Пентюк.
До речі, він має чимало відзнак, нагород та іпостасей, часом дуже протилежних. Борис Пентюк – настоятель храму, кандидат богослов’я та кандидат технічних наук, почесний краєзнавець України. А ще Борис Миколайович написав про своє рідне село Павлівка (колишній Калинівський район) книгу, у якій представив дослідження павлівської гілки роду українського поета Степана Руданського. Його дід по материній ліній Порфирій Добротворський був священником у Павлівці; павлівчанкою була і мати.
Інший автор доєднався до презентації в режимі онлайн. Віктор Прокопчук – доктор історичних наук, професор, академік Української академії історичних наук, заслужений працівник освіти, лауреат багатьох премій та нагород, почесний краєзнавець України.
Відомі і незнані імена
Крім відомих постатей, книга розповідає про низку несправедливо забутих діячів. Про деякі імена ми можемо прочитати вперше і відкрити для себе завісу правди, вважає історик та краєзнавець Сергій Гальчак:
Люди можуть побачити, оцінити, перейнятися їхнім духом і поглядами. Ці люди відіграли значну роль в історії Поділля, адже жили в той час, коли більшість населення було неграмотне. Ці люди – солов’ї духовності, вони збагатили тодішнє життя України.
Духовна енциклопедія Поділля – так можна назвати книгу, вважає помічниця авторів, павлівчанка пані Людмила:
– Адже як багато зробили ці люди для духовного відродження суспільства. І як багато пережили на своєму шляху: переслідування, репресії, розстріли. 33 нариси про священників і вихідців із їхніх сімей розповідають і про нові імена. Це, наприклад, митрополит Семашко, Іоанн Шипович, Кость Широцький та інші – нарешті повернулися ці імена. А ще дізнаємося нове і про відомих людей – Степана Руданського, Михайла Коцюбинського. Раніше не всі знали, що вони були глибоко віруючими людьми, із священницьких сімей.
Духовенство було чи не єдиною духовною елітою того часу, тому видання дійсно має бути прочитаним усіма небайдужими до історії Поділля.
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»,
фото автора
Читайте також
«Музичні посиденьки» і краєзнавча конференція: мистецька афіша Вінниці
Заповітом загиблого воїна назвав книгу «Подих Янгола» автор з Вінниччини
Було б ще непогано, якби було зазначено, чи можна цю книгу якимось чином і собі отримати)
А то є бажання прочитати цю дійсно титанічну працю, а невідомо як