Школяр з Вінниччини виготовляє для ЗСУ павербанки, зарядні станції і дрони
17-річний волонтер Дмитро Слободяник – старшокласник із Крижополя, що на Вінниччині. Учень ліцею №1 виготовляє та безкоштовно передає нашим захисникам павербанки, зарядні станції, перископи, інвертори та навіть дрони-камікадзе! А розпочав свою волонтерську діяльність хлопець з окопних свічок ще на початку війни. Про це Діма розповів журналістці «СічНьюз».
Навчав паяти друг
– Діма, з чого почалася твоя волонтерська діяльність?
– На початку широкомасштабної війни був трохи у Польщі. Пам’ятаєте, тоді ж у перші дні всі волонтерили, плели сітки, така згуртованість була. Півроку пройшло, ми приїхали додому, я прийшов до школи. Дивлюся на загальну атмосферу – і розумію, що війну ще не виграли, а всі так розслабилися… Зачепило це мене, тому свій внесок у майбутню Перемогу почав із виготовлення окопних свічок. Це був початок, а далі все пішло само собою. Потім перископи почав робити. А ще пізніше – навчився паяти. Перші вироби, пов’язані з паянням, це павербанки. Знайшов знайомого з 3D-принтером, зробили корпус для павербанка. І далі працюємо.
– Хтось із друзів допомагає?
– Так, дещо допомагають. У мене на все не вистачає часу, тому я передав керування з виготовлення окопних свічок іншій дівчині з нашої команди. Паяти не всі вміють, це велика відповідальність. Бо щось не так зробив, спалив – і вже влетіли, умовно кажучи, на кілька тисяч.
Зі свічками все простіше. Ми влітку постійно проводили публічні збори коштів на парафін. Збиралися командою на одній із центральних вулиць Крижополя, робили свічки – і водночас збирали донати. За день могли 3-4 тисячі зібрати.
– Хто навчив робити павербанки, зарядні станції? Можливо, у родині є умільці?
– Був старший друг, який навчив паяти, також самоучка. А в основному шукав знання в інтернеті. Дідусь займався паянням, але я про це дізнався відносно недавно.
Люди довіряють свої гроші
– Розкажи, як виготовляєш дрони.
– Для виготовлення дронів купую комплектуючі деталі, складаю, повністю тестую, прошиваю, сам батареї роблю. Дехто купує готовий комплект, умовно кажучи, на дві тисячі дорожче платиш – і присилають все готове для збірки. А я все окремо сам замовляю, прошиваю, бо вже розвинутіший у цій галузі, ніж інші. Виготовляємо безпілотники типу FPV-дронів, камікадзе.
– Хто допомагає коштами?
– Працюю трохи з фондами. Наприклад, від імені благодійного фонду «Українці для України» відправляємо посилки, через безкоштовний сервіс «Нова Пошта – humanitarian». Але в основному звичайні люди донатять.
У моїх соцмережах постійно відкрито до десяти зборів. Наприклад, ось зараз є банка на дрони (ми вже звідти зняли 320 тис. грн., зараз на ній – 4 тисячі), банка на зарядні станції, на парафін для окопних свічок, на літак (на розробку БПЛА), на інвертори донатять.
– Довіряють свої кошти учневі школи? Чи це вже працює твій позитивний імідж?
– У мене з цим проблем немає, у людей є довіра. От, наприклад, сьогодні одна людина закинула на дрони дві тисячі, інша людина – тисячу на зарядні станції. Іноді кидають мені на розхідники, на світло.
Приносять телефони, пралки і мікрохвильовки
– Дмитре, а якусь техніку в переробку на деталі приймає твоя майстерня?
– Приносять різне. Я вже прошу: мені не потрібні планшети, телефони. А вони десь все одно з’являються! Кнопкових телефонів у мене лежить штук 50, але вони нам не можуть пригодитися. Мабуть, відправлю їх на переробний завод в Одесу. А сенсорні телефони ще можуть стати в пригоді. На війні часто губляться телефони, тому бувають запити військових. А от зробити з них нічого не можу. Казали, що кнопкові телефони використовують для виготовлення камери БПЛА, але це нонсенс!
І пральну машину приносили, і мікрохвильовок штук 20. Мені треба було два трансформатори з них, щоб виготовили батареї. Але решту ми розібрали, дещо продали (деталі та металом), а кошти пустили на виробництво. Із пралки більше кабелі та двигун пригодилися.
Розіграш павербанка з автографом Лебіговича
– Тобто найкраща допомога – це донати?
– Так, звичайно. Зараз хочемо зібрати кошти на зарядну станцію. Тому незабаром ми робитимемо в соцмережах розіграш трьох павербанків із підписом Міші Лебіговича (Михайло Лебіга – український стрімер на платформі Twitch, псевдонім Leb1ga. Регулярно проводить рекордні збори на потреби української армії. У липні 2023 року зібрав рекордні 8,35 млн гривень лише за одну ніч – довідка «СічНьюз»).
Стрімер їздив по сусідніх селах, так ми з ним особисто познайомилися. Я розповів про нашу діяльність, а Михайло підписав мені два дрони, п’ять павербанків, які ми трохи дорожче продавали. А відповідно – мали кошти для виготовлення пристроїв військовим.
Сила соцмереж
– Як захисники дізнаються про вас і хто дає запити на виготовлення продукції?
– Часто звертаються наші земляки, багато хто дізнається про нас через інтернет, тікток. Військові передають інформацію іншим військовим. Хто просить, тому й виготовляємо. От на сьогодні одна бригада замовила нам три станції по 8 кіловат. На їхнє виготовлення піде до двох місяців.
– Скільки всього передали волонтерської допомоги для захисників?
– 27 дронів, 10 зарядних станцій, більше 100 перископів, більше 20 різних павербанків. Лише за минулий 2023 рік – близько двох тисяч окопних свічок. Цього року виготовили ще більше.
Успішніший практик, ніж теоретик
– Цікаво, як ти, учень випускного класу, все це встигаєш?
– Я нікому ніколи не казав, що встигаю! Батьки сваряться іноді, щоб я ходив на додаткові заняття, як більшість старшокласників. Але я думаю, що отримаю середній бал із національного мультипредметного тесту і зможу поступити до Вінницького техуніверситету. На практиці я багато що знаю. А от теорію, на жаль, менше люблю.
P.S. А ми бажаємо Дмитру та його команді успіхів у їхній роботі на шляху до перемоги. За такою молоддю – успішне майбутнє України. Хто бажає долучитися до зборів чи розіграшів Дмитра Слободяника, шукайте його у соцмережах:
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»
Читайте також
“Українці розслабилися”– волонтер про проблеми у своїй діяльності