skip to Main Content

“СічНьюз” досліджують історичну спадщину Вінниччини: могила Данила Нечая

Журналісти “СічНьюз” продовжують свої дослідження історичної спадщини Вінниччини. Зосереджують увагу на маловідомих, але важливих місцях і постатях, що залишили слід в історії України. Цього разу наша журналістка вирушила до села Черемошне на Вінниччині, де розташована могила видатного брацлавського полковника Данила Нечая.

Забуті сторінки історії

Данило Нечай – видатний полководець періоду Визвольної війни українського народу (1648-1657 рр.), якого шанують у національній історії. Проте, на жаль, його ім’я з роками почало зникати з пам’яті сучасних українців. Вулиця Данила Нечая у Вінниці – чи не єдине нагадування про його роль, адже інших меморіальних дошок або пам’ятників на честь полководця немає.

Легендарна постать Вінниччини

Данило Нечай народився в місті Бар, яке нині розташоване у Вінницькій області. Під час Визвольної війни Бар був важливим стратегічним об’єктом, за який точилися запеклі бої. У 1649 році Нечай очолив війська, які розгромили польське військо біля сіл Матійків і Митки.

Мешканці Бару знають про славне минуле свого міста і роль Нечая у його історії.

Щодо того, що Бар – це місто козацької слави, тут цілком згодний. Вивчав і захоплююсь історією рідного міста, тому знаю про козацькі часи і яким був розвиток козацтва на той час у нашому місті. На рахунок Данила Нечая: я не можу чітко щось стверджувати, але за літописами відомих істориків він дійсно народився у місті Бар. Про це мова йшла в записах Михайла Грушевського та Тараса Чухліба, – каже мешканець Бару Анатолій Колос.

Військова кар’єра та загибель

У 1647 році Нечай супроводжував Богдана Хмельницького у Микитинську Січ. Брав участь у взятті козаками фортеці Кодак, в битвах під Жовтими Водами, під Корсунем. Організував Брацлавський полк. Потім став одним із соратників Максима Кривоноса, відзначився в боях на Вінниччині, під Меджибожем. Як брацлавський полковник, брав участь в битвах під Старокостянтиновом, під Пилявцями.

Загинув Данило у 1651 році біля села Красне Тиврівського району Вінницької області. Багато сучасних істориків схиляються до думки, що це було політичне вбивство, замовлене Богданом Хмельницьким, бо він був його конкурент.

Директор Музею Вінниці, історик Олександр Федоришен у своїй статті цитує польського військового Станіслава Освенціма, який описує останній бій Нечая:

– Нечай…переконавшись, що справа не до жартів, вскочив на коня і бився, як належало хороброму юнакові, пірначем своїм підганяючи козаків у битву. Але серед безладу і метушні він не міг організувати спротиву, і, хоробро захищаючись, загинув в битві сам. І разом з ним полягло багато козаків, – згадується у статті.

Альтернативна версія

Однак ходять й інші легенди. Місцеві мешканці розповідають, що у загибелі Нечая замішана жінка. Ось ця версія:

– У Красному жила гарненька шинкарка. Час від часу гукала вона до себе Брацлавського полководця. І навіть заманила у пастку. Бо кажуть, саме до неї мчав Нечай, коли його перестріли війська Калиновського. Бій був нерівним… Обезголовили нападники Нечая. Але вірний скакун ще довго втримував на собі тіло полководця, поки обоє від безсилля не упали. На цьому місці козаки насипали високий курган і поховали свого наставника і побратима.

Місце поховання

Місцеві легенди свідчать, що після смерті Нечая його поховали в братській могилі біля села Черемошне. Козаки, вшановуючи свого полководця, шапками насипали великий курган, який досі вважається місцем особливої сили. Відвідавши могилу Нечая, люди відчувають неповторну енергетику, яка змушує замислитися над подіями минулого та сучасності.

Ще за однією легендою, Нечай трагічно загинув на полях сучасної Тиврівщини під час боїв біля села Красне. За однією з версій, “першого козака після Хмельницького” поховали у братській могилі біля села Черемошне. Козаки у шапках несли землю, щоб вшанувати героя. Землі було так багато, що на місці поховання виріс великий курган.

Довго він вважався місцем козацької сили. Особлива енергетика відчувається тут і понині.

Як дістатися

Могила Нечая знаходиться поблизу села Черемошне на Вінниччині. Дорога до цього історичного місця може бути нелегкою. Але для тих, хто цікавиться історією та хоче вшанувати пам’ять полководця, вона варта зусиль. Курган, обсаджений деревами, стоїть посеред поля, нагадуючи про героїчне минуле.

Сучасний стан

Місце поховання Данила Нечая доглянуте і зберігається в належному стані завдяки зусиллям місцевої громади. Відвідавши цей курган, ви відчуєте гордість за наших предків, які захищали рідну землю.

Досліджуючи такі маловідомі місця, як могила Данила Нечая, ми повертаємося до своїх коренів, віддаючи шану героям, що поклали життя за Україну.

Спадщина Вінниччини багата на події та постаті, які заслуговують на увагу. І наш сайт “СічНьюз” продовжує працювати над тим, щоб ця історія не була забута.

Яна ТИХОЛАЗ, “СічНьюз”

Поділитися
5 5 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top