Лісівники Вінниччини переконують громади передати їм самозаліснені ділянки
В Україні є близько 2 млн га самозаліснених земель. Це такі місцини, де дерева виросли стихійно, самосівом, без будь-якого втручання людини. У Вінницькій області виявлено понад 90 тис. га таких насаджень (для порівняння: площа обласного центру – 14 тис. га).
Це – досить значна цифра. Що буде з такими насадженнями? Чи стануть самосійні зарослі справжніми лісами у майбутньому? Чи будуть викорчувані та переорані під поля аграріями?
Як зберегти самозаліснені земельні ділянки
Останній рік лісівники активно шукають способи надати таким ділянкам офіційний статус «самозаліснених». І переконані: збереження самозаліснених земельних ділянок – у руках територіальних громад Вінниччини.
Збереження таких ділянок має важливе значення для покращення екологічної ситуації в Україні, особливо за нинішніх умов, коли третина лісів зазнала руйнівного впливу війни, – розповів «СічНьюз» начальник Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Сергій Перов. – До категорії «самозаліснені ділянки» попередньо по Вінницькій області ідентифіковано 27791 ділянку площею 92314 га. Управлінням направлено 63 подання територіальним громадам області щодо прийняття рішень для отримання цими ділянками статусу самозаліснених.
Отримують більшість відмов
На сьогодні від більшості громад отримано відмову або відповідь відсутня. І лише на 82 ділянки (1,2 % від поданих клопотань) територіальними громадами прийнято позитивне рішення.
І це – перший крок для порятунку майбутніх лісів. Наступний – підпорядкування ділянки певному лісокористувачеві. Це може бути облагроліс, ДП «Ліси України» чи комунальне підприємство.
Вінницька обласна військова адміністрація надала у постійне користування для ведення лісового господарства ДП «Ліси України» 5 самозаліснених земельних ділянок (Літинська територіальна громада), – розповідає Сергій Перов. – Якушинецька територіальна громада надала у постійне користування для ведення лісового господарства ДП «Ліси України» три самозаліснені земельні ділянки у Пултівцях.
І протилежний приклад: Станіславчицька громада Жмеринського району передала частину самозаліснених земель у приватну власність. Землі вже розкорчовані. Така ж участь чекає тут ще 5-гектарну самозаліснену ділянку.
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»
Читайте також
Фахівці просять не чіпати лісових тварин, які впали у сплячку