Майстриня з Вінницьких Хуторів навчає виготовляти різдвяних «павуків»
Українське Різдво з тріскучим морозцем та дзвінкою колядкою під вікном, а в теплій хаті високо під стелею крутиться невагома ажурна конструкція – солом’яна прикраса, “павук”. Хто ж не мріє про таку атмосферу свята?
На Вінниччині відроджують традиції
Нині в Україні спостерігається активне відродження традиції виготовлення цих автентичних прикрас. На Вінниччині також з’являються майстри та майстрині, які виготовляють для себе, на продаж, дарують та навчають робити різдвяних “павУків” (саме так правильно наголошувати) або “павУчок”.
Вчить дітей та дорослих цьому старовинному ремеслу майстриня з Вінницьких Хуторів Тетяна Байгушова. До неї на майстерку в Заклад культури «Вінницька централізована клубна система» (що у приміщенні будинку культури на Вінницьких Хуторах) завітала журналістка сайту «СічНьюз».
Тетяна розповіла, що наші пращури виготовляли “павуків”, щоб захиститися від злих духів. Чіпляли ці обереги на сволок або на вікна. Під дією потоку повітря легка конструкція крутилася, збираючи на себе все зло: горе, біду, злидні, сварки. А після Водохреща (тобто після завершення різдвяно-новорічного циклу свят) «павуків» палили в саду. На запитання, як же кинути у вогонь таку красу, пані Тетяна відповідає:
Це така традиція. Наші предки вірили, що так згорають всі злі сили, які зібрали на себе в оселі солом’яні обереги.
Як виготовити “павука”
Кажуть, що свою назву “павучок” отримав за те, що висить як павутина на нитці, а коли світло свічки відбивалося від соломинок, то створювалися химерні, схожі на павутинки тіні. Хоча послідовність виконання виробу – суцільна чіткість та геометрія. Зараз роблять “павуків” різних розмірів та конструкцій. Традиційно один сегмент був 8-гранним (дві піраміди), а зараз навіть виготовляють 16-гранники:
Такі складні павучки я бачила у нашого хутірського майстра соломоплетіння Валентина Карпуші, нині уже покійного. Він навчав дітей свого ремесла, я також у дитинстві була на його майстер-класах. Досі пам’ятаю неймовірних солом’яних лебедів Карпуші. От від нього я перейняла це уміння, – розповіла «СічНьюз» пані Тетяна.
Для виготовлення павука потрібно мати висушені стебла злаків (зазвичай, пшениці). Для того, щоб матеріал був пластичним і не ламався, його заливають окропом. Потім ріжуть на окремі трубочки, однакові за розміром. На один сегмент їх потрібно 12 штук. Насиляють соломку циганською голкою на чотири нитки, зв’язані у пучок. З них формують піраміду, а потім знизу – ще одну. Центральна подвійна піраміда має бути більшою, до неї приєднують менші.
А маленький елемент всередині великої центральної піраміди означає материнство. Тобто те, що в оселі є діти, – розповіла Тетяна. – А ще павука можна доповнити солом’яною сніжинкою чи зірочкою. Головне, щоб виріб залишався легким і майже невагомим.
Творять красу у майстерні
Тетяна Байгушова – майстриня декоративно-прикладного мистецтва, юристка за освітою, квітникарка та флористка за покликанням. У будинку культури села Вінницькі Хутори Тетяна працює два роки. Заснувала тут творчу майстерню «Хуторяночка», де навчає дітей та дорослих творити прекрасне. Цьогоріч провели три майстер-класи з виготовлення солом’яних павуків з юними переселенцями, дітьми з багатодітних родин, школярами місцевого ліцею, гуртківцями, членами благодійної організації «Карітас».
Серед внутрішньо переміщених осіб зустрічались російськомовні дітки. Мене попереджали, що деякі соромляться, бо не уміють розмовляти українською. Але за певний час навчання у нашому ліцеї школярі швидко перейшли на державну мову, – розповідає майстриня.
А ще Тетяна вчить дорослих та дітей виготовляти новорічні прикраси на ялинку, створювати інтер’єрний декор, вироби з природних матеріалів, композиції з квітів, самчаківському, петриківському та навіть традиційному кримськотатарському розпису “орьнек”, писанкарству, виготовленню подарунків, солодких букетів з цукерок та багато чого іншого. Усі заняття – безкоштовні.
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»,
фото автора і Тетяни Байгушової
Читайте також
Снігові кулі чи Санта на драбинці: чим прикрасити домівку на Різдво
Вінничан запрошують на безкоштовну виставку «Рятівна археологія»