Милі та небезпечні: яку загрозу несуть голуби
Голуби стали невід’ємною частиною міського пейзажу. Їхні зграї ми зустрічаємо на вулицях, у парках, біля магазинів, і навіть у дворах багатоповерхівок. Ми із захопленням спостерігаємо, як діти підгодовують цих птахів. А на деяких вулицях Вінниці є “ручні” голуби, які не бояться людей і охоче приймають смаколики з рук.
На перший погляд здається, що це цілком нормально і нічого страшного в цьому немає. Але, як і в кожній історії, тут є й зворотний бік медалі. Голуби можуть бути небезпечними рознощиками хвороб. І батькам слід знати, як обмежити ризик для своєї малечі.
Чому голуби можуть бути небезпечними
Голуби, на жаль, є носіями низки інфекційних захворювань, які можуть передавати людям. Це пов’язано з їхнім способом життя та харчуванням. Збираючись на смітниках і громадських площах, ці птахи контактують з небезпечними бактеріями і паразитами, які можуть передаватися через повітря, забруднене пір’я і пил. Пригадайте, скільки разів ви викидали сміття, а у повітрі здіймалася “голубина буря”. На перший погляд може здатися, що це “маніакальний психоз”. Але насправді голуби переносять багато хвороб.
Інфекціоніст із Запоріжжя Дмитро Ахмадєєв розповів “СічНьюз” про кілька найбільш небезпечних хвороб від цих пернатих:
- Орнітоз. Це захворювання передається повітряно-пиловим шляхом, коли людина вдихає інфіковані частки пилу або контактує з місцями скупчення голубів, як-от горища чи місця гніздування. Орнітоз уражає легені, може супроводжуватися високою температурою та навіть впливати на нервову систему. Для тих, хто має потребу потрапити на горище, де гніздятися голуби, варто обов’язково використовувати респіратор, щоб уникнути зараження.
- Сальмонельоз. Хоча люди асоціюють його із зараженням через яйце, цю кишкову інфекцію можуть переносити й голуби. Бактерія сальмонели поширюється через екскременти. Інфекція вражає шлунково-кишковий тракт і може бути дуже неприємною, особливо для дітей і людей із ослабленим імунітетом.
- Лептоспіроз. Це захворювання небезпечне тим, що може передаватись через контакт із землею, де є екскременти голубів. Хвороба уражає нирки і може мати тяжкий перебіг. Хоча ризик зараження не дуже високий, все ж варто бути обережними, особливо в місцях масового скупчення голубів.
- Пташиний туберкульоз. Ще одне інфекційне захворювання, яке може передаватися від голубів до людей. Пташиний туберкульоз може викликати серйозні ускладнення, зокрема утворення інфікованих вузлів на лімфовузлах. І хоча випадки захворювання рідкісні, хвороба потребує тривалого лікування, а інколи навіть хірургічного втручання.
Чим ще можуть зашкодити голуби
Окрім вірусів, птах може переносити зовнішніх паразитів. Таких як блохи, кліщі, різноманітні клопи, які можуть мігрувати на людей і домашніх тварин. Вони можуть викликати небезпечні реакції, подразнення шкіри та інші проблеми, особливо у людей із підвищеною чутливістю.
Як мінімізувати ризики
Щоб захиститися, насамперед слід уникати будь-якого контакту як із самими птахами, так і з їх послідом. Далі необхідно ізолювати в будинку місця, де можуть оселитися голуби, не годувати і обходити їх скупчення, – розповів Дмитро.
Ось ще поради на цю ж тему:
- Не годуйте голубів у громадських місцях. Це не зменшує ризик зараження, але й запобігає активному розмноженню птахів у містах, що може призвести до нових поширень хвороби.
- Уникайте контакту з голубами. Не чіпайте їх руками, особливо якщо помітили, що птах кульгає або виглядає хворим.
- Зберігайте гігієну після прогулянок на свіжому повітрі. Після того, як ви чи ваші діти гралися на дитячих майданчиках або в парку, завжди мийте руки.
- Важливо спостерігати за дітьми. Маленькі діти мають слабкий імунітет, тому важливо контролювати їхній контакт із голубами та не дозволяти торкатися до хворих або мертвих птахів.
- Встановіть захисні сітки на балконах і вікнах. Вони не дозволяють голубам гніздитися біля вашого дому, що може зменшити контакт із птахами та їхніми виділеннями.
Головне – підкреслити, що особливо небезпечним є зараження від птахів для маленьких дітей. Їх слабкий імунітет може виявитися дуже вразливим. Хвороби, які імунітет дорослого легко переможе, у дитини можуть викликати ускладнення. І це може закінчитися сумно.
Яна ТИХОЛАЗ, “СічНьюз”
Читайте також
Українцям загрожує ув’язнення за незаконне зберігання дров
«Військові – не раби»: матері бійців 120-ї бригади вимагають дати їм відпуску