Психологиня розповіла, як впоратися з осінньою депресією
З приходом осені українці все частіше нарікають на поганий настрій, відсутність енергії та загальне відчуття смутку. Серед друзів, колег, рідних і близьких нерідко можна почути фразу: «В мене осіння депресія». Чи дійсно це хвороба? Або, можливо, просто самонавіювання? Журналістка «СічНьюз» поспілкувалася із психологом з Києва Катериною Пилипець, щоб дізнатися більше.
Що це таке
Катерина підтверджує, що осіння депресія – не вигадка, а цілком реальна проблема. Її наукова назва – сезонний афективний розлад (САР).
Це один з різновидів депресії, який виникає сезонно, найчастіше восени або на початку зими, – пояснює лікар.
Вона зазначає, що до неї часто звертаються пацієнти з подібними симптомами.
Причина САР полягає в тому, що восени і взимку ми отримуємо значно менше сонячного світла, ніж влітку, що призводить до гормонального дисбалансу. Влітку організм отримує достатню кількість світла, а осінь приносить його дефіцит. Як наслідок – порушується робота «гормонів щастя» серотоніну і мелатоніну, які відповідають за наш настрій і сон.
Симптоми осінньої депресії
Симптоми САР можуть включати млявість, відчуття втоми, підвищену сонливість, переїдання, збільшення ваги, тривожність та апатію. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, на сезонну депресію страждають близько 300 мільйонів людей по всьому світу. Частіше цей розлад зустрічається у жінок, молодих людей та мешканців регіонів, що розташовані далеко від екватора. Особливо важко переносять САР люди з важкими депресивними або біполярними розладами.
Депресія – це серйозна хвороба. Мене іноді дивує, що люди так легковажно до цього ставляться. Це стан, який потребує уваги і лікування, – наголошує психолог.
Як із цим боротися
Психолог Катерина дає кілька порад для тих, хто страждає на САР:
- Світлотерапія. Найефективніший метод лікування осінньої депресії – це світлотерапія. Використання спеціальних ламп, що імітують сонячне світло, може зменшити симптоми розладу на 83% протягом місяця. Світло стимулює вироблення серотоніну, що допомагає боротися з поганим настроєм.
- Фізична активність та прогулянки на свіжому повітрі. Регулярні фізичні вправи, навіть звичайні прогулянки, допомагають підвищити рівень енергії і знизити тривожність. Спорт сприяє виробленню ендорфінів, що покращують настрій.
- Дотримання режиму сну. Важливо спати достатньо, але не більше, ніж потрібно організму. Стабільний графік сну, коли ви засинаєте і прокидаєтеся в один і той же час, допоможе стабілізувати ваш емоційний стан.
- Раціональне харчування. Включіть у раціон продукти, що підвищують енергію. А також ті, що багаті на омега-3. Зокрема, жирні кислоти. Наприклад, рибу, горіхи, насіння. Підтримуйте свій організм вітамінами і мікроелементами, які позитивно впливають на нервову систему.
- Задоволення та хобі. Не забувайте робити те, що приносить вам задоволення – будь то улюблене хобі, заняття спортом чи зустрічі з друзями.
Ключове слово – задоволення. Робіть те, що радує вас у будь-яку пору року, – радить психолог.
Коли варто звернутися до спеціаліста
Іноді симптоми осінньої депресії можуть бути настільки вираженими, що вони не проходять самостійно. У таких випадках варто звернутися до фахівця. Особливо якщо ваш режим сну та апетит змінилися, ви починаєте вживати алкоголь для заспокоєння, відчуваєте безнадійність чи навіть думаєте про самогубство.
Яна ТИХОЛАЗ, “СічНьюз”