«Сини, куми, коханки й побиття» – подробиці скандалу у 211-й бригаді
Розслідування “Української правди” викрило шокуючі факти знущань над військовослужбовцями 211-ї бригади. За даними журналістів, командири бригади застосовували фізичне насильство, вимагали гроші, а також залучали підлеглих до приватних робіт.
Особливий резонанс викликали факти приниження військових, зокрема, випадок прив’язування солдата до хреста. Військова прокуратура розпочала досудове розслідування, а Міноборони України ініціювало службову перевірку.
Деталі розслідування
16 грудня “Українська правда” опублікувала матеріал під назвою “Інженерна сім’я. Знущання з військових, вимагання грошей, кумівство та інші секрети 211-ї понтонно-мостової бригади”. У статті наведені свідчення про зловживання командування, фізичне насильство та вимагання грошей у солдатів. Частина інформації, за словами журналістів, була отримана від офіцера, який проводив службові перевірки.
Військовослужбовці 211-ї бригади виконують інженерні роботи. Такі як будівництво понтонних переправ та облаштування оборонних позицій. Вони не беруть безпосередньої участі в бойових діях на передовій, що робить службу в цій бригаді привабливою для багатьох мобілізованих та, як наслідок, створює умови для можливих зловживань.
Анонімний співрозмовник з числа офіцерів повідомив про поширене в бригаді кумівство.
В нашій бригаді є чоловіки і дружини, батьки і сини, куми, далекі родичі, коханки, друзі, однокласники, сусіди і всі інші, кого можливо притягнути зі свого оточення, – розповів він. Ключовими фігурантами розслідування є начальник штабу бригади Валерій Пастух і його син Владислав Пастух, який командував одним із взводів першого батальйону. Саме Владислава Пастуха звинувачують у знущаннях та вимаганні грошей у підлеглих.
Крім того, за даними розслідування, командир бригади Олег Побережнюк залучав військовослужбовців до будівництва власного приватного будинку, оформлюючи це як відрядження “на нуль”, за що вони отримували премії.
Його кум Валерій Пастух став заступником командира, а похресника Владислава призначили командиром одного зі взводів у першому батальйоні бригади.
– Малий Пастух погрожував тим, що його батя – начальник штабу, а хрещений – комбриг, які можуть перевести військових у піхоту, де їх одразу кинуть «на м’ясо». За рахунок цих погроз йому вдавалося вимагати у хлопців гроші, – розповів на умовах анонімності інший співрозмовник серед сержантів.
Однак, як виявило розслідування, в бригаді часто не складали протоколи. А з тих, хто відмовлявся платити за уникнення покарання, вимагали гроші або застосовували фізичне насильство. Зокрема, повідомляється про випадок, коли Владислав Пастух прив’язав солдата до дерев’яного хреста та фотографувався з ним. На підтвердження цих фактів “Українська правда” опублікувала фотографії пояснень, рапортів та заяв постраждалих. (після цього)
В одній із заяв від постраждалого військового зазначається:
Я, …, перебуваючи на ротації у Дніпропетровській та Донецькій області вживав алкогольні напої за що був неодноразово покараний ст. лейтенантом Пастухом Владиславом Валерійовичем фінансово та фізично із застосуванням до мене грубої фізичної сили, також мене прив’язували до дерев’яного хреста і фізично знущалися наді мною, – йдеться в заяві.
Із заяви ще одного постраждалого стало відомо про тортури у “клітках”.
– Я, …, передавав гроші солдату Удоду для передачі м-ру Сірому задля того, щоб мене не везли на освідчення. Гроші перекидалися на банківську картку та передавалися готівкою.
А також, Пастух В.В. організував так звану “клітку”, куди кидали роздягнутих військовослужбовців (також і мене) з метою подальшого вимагання грошей за звільнення з “клітки”, – йдеться в поясненні.
Значна частина розслідування присвячена покаранням за вживання алкоголю. За законом, в умовах воєнного стану це карається штрафом до 34 тисяч гривень.
Однак, як виявило розслідування, в бригаді часто не складали протоколи. А з тих, хто відмовлявся платити за уникнення покарання, вимагали гроші або застосовували фізичне насильство. Зокрема, повідомляється про випадок, коли Владислав Пастух прив’язав солдата до дерев’яного хреста та фотографувався з ним. На підтвердження цих фактів “Українська правда” опублікувала фотографії пояснень, рапортів та заяв постраждалих.
Попри те, що про ці інциденти було відомо в бригаді, жодних покарань спочатку не було застосовано. Військова служба правопорядку проводила перевірку, але Владислава Пастуха навіть підвищили. А його батько, за інформацією видання, виплатив гроші постраждалим. Кримінальне провадження тоді не було відкрито.
Видання зверталося за коментарями до комбрига Побережнюка, але він відмовився від спілкування. У пресслужбі бригади також не коментували звинувачення, зазначивши лише, що син Валерія Пастуха “ніколи не був” у його прямому підпорядкуванні.
Реакція на розслідування
Публікація розслідування викликала широкий резонанс в Україні. Вже того ж дня з’явилася інформація про відкриття справ та проведення перевірок. З коментарями виступили Генштаб, Міністр оборони, ДБР, Офіс Генпрокурора та Нацполіція.
Генштаб ЗСУ повідомив про направлення комісії для перевірки звинувачень у знущаннях за рішенням Головнокомандувача Олександра Сирського. На час перевірки командира військової частини було відсторонено від виконання обов’язків. У Генштабі також зазначили, що раніше за окремими фактами вже проводилася службова перевірка та було порушено кримінальне провадження.
Міністр оборони Рустем Умєров розпорядився негайно розпочати інспекцію щодо сімейних підрядів, поборів та знущань. Він наголосив на неприпустимості таких явищ та запевнив, що всі винні понесуть покарання. Також буде з’ясовано, чому розслідування Військової служби правопорядку тривало так довго.
Тернопільська спецпрокуратура у сфері оборони відкрила кримінальне провадження щодо “нестатутних заходів впливу та насильства до підлеглих командуванням” бригади. Розслідування передано до ДБР, яке заявило, що раніше не отримувало жодних матеріалів щодо цієї ситуації.
Яна ТИХОЛАЗ, “СічНьюз”
Читайте також
Співачку-зрадницю Анну Сєдокову звинуватили у смерті ексчоловіка
На Вінниччині ледь не перекинувся шкільний автобус із дітьми