Унікальні подільські страви представили на виставці гастроспадщини
Розмаїттям українських строїв та ароматами давніх страв манила відвідувачів зала обласної філармонії. Там ніде було яблуку впасти – гості виставки нематеріальної культурної гастроспадщини смакували, фотографували, розпитували рецепти. І хто каже, що традиційна подільська кухня – бідна, хай лишень гляне на перелік цих наїдків.
Багатство подільського столу
Знаменита каша «Зозуля» із Дашківців, Тиманівська засипана капуста, бадзьоня із Тепличчини, мамалига із смаженицею із Студеної, вареники з вишнею та шкварками, «чміль-каша» із Джулинської громади, тушкований буряк «Бігос» із Тростянеччини, чернівецький «дід», ободівські пшоняні голубці у буряковому листі, печена на очереті ковбаса з Китайгорода, домашня копчена ковбаса на дровах із села Війтівка, Баланівська рибна юшка і ще багато інших страв, напоїв, печива, хліби та закуски були представлені на виставці.
Свято відбулася з нагоди відзначення Всеукраїнського Дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, а також до 85-річчя від дня заснування Вінницького обласного центру народної творчості.
Секретний інгредієнт – старе сало
Ольга Ананіївна Небилиця, керівник фольклорного гурту «Калинове гроно», розповіла детальний рецепт засипаної капусти по-тиманівськи. А ще – чим саме їхня каша відрізняється від інших рецептів:
– Береться вода, вкидається туди квашена кисла капуста. Уварюється, а коли стає м’якенька, то додаємо туди чисте промите пшоно. Коли це кипить, пшоно стає м’яке. Смажимо тим часом цибулю, кладемо у макітру, розтираємо. А потім додаємо та розмішуємо яйця, далі – молоко, все збовтуємо. Якщо велика каструля, то хтось один стоїть і помішує, а інший – вливає тонесенькою цівочкою цю бовтанку, щоб молоко не звурдилося. Каша помалесеньку кипить, мліє. А потім додаємо масло.
Але у нас, в Тиманівці, додають ще в цю кашу кусок старого сала. Покипить, віддасть свій смак – і тоді виймаємо його. Шкварки із сала смажать на пательні та кладуть зверху на кашу, яка уже всипана на тарілку.
– Сметану не дають під час готування?
– Ми сметани не ллємо. Дехто ставить сметану, кефір при приготуванні каші. Але я готую так, як готувала моя мама – і не додаю цих продуктів. Дуже смачно, спробуйте!
А ще на честь знаменитої тиманівської засипаної капусти написана пісня. І уже згаданий гурт її виконує (дивіться запис). Авторка пісні – мешканка села, Надія Кокошко, за професією – фармацевт.
– Фармацевт, тому і написала в пісні: «Рецептура є така», – жартують жінки.
Знай і люби своє!
Багатство традиційної подільської кухні – це наша гастроспадщина. Те, наше-рідне, що ми маємо любити, берегти і передавати своїм нащадкам. Вкрасти можна матеріальні цінності, зруйнувати архітектуру та навіть цілі міста. А нематеріальне – живе в нашій пам’яті. Передається генетично. Знай і люби своє!
Рецепти інших традиційних подільських страв – читайте у продовженні. Далі буде!
P.S. «СічНьюз» пропонує читачам поділитися своїми локальними чи сімейними стравами. Що у ваших родинах готують за рецептами бабусь на свята чи в будні?
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»,
фото автора
Читайте також
Традиційна подільська страва годзя – схожа на борщ, але з квашеними огірками
Батл українського і російського поетів-класиків – експеримент «СічНьюз»