skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс

Від пошти і НКВС до торгової палати: історія “шоколадного будинку” у Вінниці

Він відомий вінничанам як «Шоколадний будинок» через колір фасаду, яким той був у 1914-1915 роках, коли його було зведено. Цікаво, що теперішній колір відтворює первісний. Для цього зразки кольору, які вдалося вберегти від знищення часом, направили в лабораторію Києва. На будинку також вдалося відновити ліпнину. За вцілілими елементами створювались гіпсові форми, щоб вилити решту декору. Про це інформує офіційна туристична сторінка Вінниці.

За два роки реконструювали

Загалом справжній вигляд сторічного особняка відтворювався за допомогою вивчення історичних документів та світлин. Два роки тому це була занедбана, напівзруйнована і страшенно засмічена садиба, яка простояла пусткою довгих 30 років.

Але Вінницька торгово-промислова палата звернулася до мерії з пропозицією викупити будівлю. Однією з умов угоди була її реставрація і відтворенні автентичного вигляду цього особняка, пам’ятки архітектури.

Гордість нинішніх власників

Особливою гордістю теперішніх власників будівлі є відреставровані оригінальні вхідні двері. А ще тут немає пластикових вікон – використані склопакети в поєднанні із дерев’яними рамами.

І жодного кондиціонера, щоб не псувати зовнішній вигляд будинка, який відгороджує від дороги ще і автентичний кований паркан.

Легенди навколо особняка

Достеменно відомо, що «Шоколадний будинок» був споруджений на земельній ділянці лікаря Цукермана. А вже з початку 1920-х тут розмістилась поштово-телеграфна контора.

Це свого часу породило легенду серед місцевих дигерів, що під час Другої світової війни від цієї будівлі було прокладено підземний телефонний зв’язок прямісінько до ставки Гітлера «Вервольф».

Ще одна жахаюча історія про цей особняк, але цього разу підтверджена архівними документами, що у 1944 році тут тимчасово перебувало управління НКВС у Вінницькій області.

Далі знову був поштамт, який проіснував тут до початку 90-х, після чого переїхав на Соборну. Згодом почались сумні 30 років занепаду, аж допоки Вінницька торгово-промислова палата не взялася за реставрацію. І навесні 2024-го містяни побачили відновлений «Шоколадний будинок».

Фелікс ЖАНІН, “СічНьюз”

Читайте також

«Будинок-корабель» у Вінниці взяли під захист

Історія найдорожчого сторічного вінницького маєтку

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top