skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс

Від видобутку вапняку Бушу може врятувати новий природний заказник

Село Буша – унікальне місце сили, наповнене стількома сенсами, що просто неможливо переоцінити його значення. За два останні десятиліття вона стала справжньою туристичною родзинкою та духовно-культурним осередком Вінниччини.

Селяни били на сполох

Тут державний історико-культурний заповідник «Буша», урочище Гайдамацький Яр, козацьке кладовище, унікальний камінний барельєф дохристиянського храму. На території села збереглася вежа 17-го століття, знайдено залишки трипільської культури. Місце величних історичних подій, потужної енергії, цілющої води та неповторної природи. І ось навесні цього року мешканців села Буша сколихнула звістка про видобування копалин з родовища, яке розташоване на горі Лисківка. Родовище вапняку продали на відкритому аукціоні. Місцеві мешканці переконані, що роботи знищать культурні пам’ятки та забруднять річки.

«Буша продана!» – писали, куди лиш могли, били на сполох небайдужі селяни. В результаті широкого розголосу до захисту культурно-історичного об’єкту долучилися різні громадські діячі, науковці.

Відповідь екологів

Нещодавно державна екологічна інспекція у Вінницькій області надала відповідь на звернення мешканців:

– Жителі села Буша Ямпільської міської громади стурбовані ситуацією, яка загрожує збереженню історичних пам’яток та екології на території Державного історико-культурного заповідника «Буша». Громадяни переймаються, що компанія ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН», яка отримала спеціальний дозвіл, може почати видобуток корисних копалин на родовищі «Бушанське».

Під час обстеження земельної ділянки, де за ситуаційним планом знаходиться родовище вапняку, жодних ознак видобутку або іншої діяльності виявлено не було.

Оскільки ситуація розробки родовища «Бушанське» набула широкого розголосу, Інспекція інформує про наступне. Законодавством України заборонено розпочинати планову діяльність з видобування корисних копалин без проходження процедури оцінки впливу на довкілля. При цьому, обов’язково передбачається проведення громадських слухань, на яких жителі можуть висловити свою думку та зауваження щодо видобутку корисних копалин поблизу їхнього села та геологічного заказника «Гайдамацький яр».

Крім того, родовище «Бушанське» розташоване на земельній ділянці сільськогосподарського призначення комунальної форми власності. На даний час інформація про її передачу у користування ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН» відсутня.

Наголошуємо, що виконання робіт із видобування корисних копалин на родовищі без отримання позитивного висновку із оцінки впливу на довкілля та державної реєстрації права використання земельної ділянки буде порушенням норм чинного законодавства. Винні особи, які будуть здійснювати незаконну діяльність понесуть адміністративну або кримінальну відповідальність.

Ексклюзивний коментар директорки

Своєю думкою з приводу даної ситуації із «СічНьюз» поділилася Ірина Захарчук, директорка Державного історико-культурного заповідника “Буша”:

Ми були присутні,коли приїжджала комісія екоінспекції і представники Вінницької обласної адміністрації. Тобто дійсно, там ніяких робіт не ведеться, принаймні, поки що. Я думаю, що це затишшя – тимчасове, все одно фірма ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН» буде продовжувати далі. Але справа в тому, що ми плануємо там затвердити природний заказник «Гора Лисківка». Маємо уже погодження Ямпільської міської ради. Буквально на днях депутати проголосували «за» утворення заказника. Залишається тепер справа за Вінницькою облрадою. Якщо депутати погодять рішення утворити заказник, то все буде добре. На заповідних землях ніяких робіт не можна проводити. Думаю, це нас врятує. Таким чином ми збережемо гору і не допустимо видобутку корисних копалин.

Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»,
фото автора

Читайте також

До 15-річчя національного парку «Кармалюкове Поділля» відкриють виставку

На перший заміський ярмарок вінничан возитиме додатковий транспорт

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top