Вінничанка Юлія Васюк без підготовки заспіває дві сотні колядок
У культурному житті Вінниці Юлія Васюк відома в багатьох площинах. Вона – співачка, фольклористка, етнографиня, викладачка Вінницького фахового коледжу мистецтв імені М.Д.Леонтовича, народна майстриня, керівниця фольклорного гурту «Мокоша»…
Її гурт уже багато років виконує народні пісні Східного Поділля. Тобто співаки відтворюють наші рідні, автентичні тексти та музику різних сіл та містечок Вінниччини. У переддень Нового року, свят Маланки, Василя, які в українців пов’язані із обрядами щедрування та посівання, пропонуємо читачам «СічНьюз» бліц-інтерв’ю із блискучою фахівчинею народного співу. Говоримо про колядки, традиції, Різдво.
«Якби не навчилася співати, стала б… агрономом»
– Пані Юліє, а з усіх іпостасей, в яких Ви відомі вінничанам, яку б поставили на перше місце?
– Це мама!
– А якщо брати до уваги лише досягнення у професійному плані?
– Керівник фольклорного гурту «Мокоша».
– Співаєте Ви давно.. А з якого віку?
– Це складно визначити. З дитинства.
– Тобто спочатку ви навчилися співати, а тоді зацікавилися народознавством. А якби не стали співачкою, то ким?
– Агрономом (сміється – авт.).
– О, ще одна грань вашої особистості. До речі, наскільки мені відомо, як народна майстриня Ви також розвиваєте свої таланти у багатьох напрямках. Зокрема, відтворюєте старовинні воскові весільні віночки, вишиваєте технікою та мотивами Східного Поділля, відтворюєте народні строї, робите дідухи, павуки… Які ще види народного мистецтва освоїли?
– Пишу писанки, ріжу витинанки, плету згарди (традиційна прикраса на шию, намисто – авт). Ніби все…
«На проєкт вивчаємо 50 пісень»
– Ваша улюблена колядка та щедрівка?
– Ой, такої нема точно. Все залежить від періоду, коли що виконується.
– Скільки знаєте по пам’яті (тобто мелодію, ноти та тексти) народних колядок, щедрівок?
– О, це дуже складне питання… Штук, 200, мабуть. Ну, це такі, що я можу одразу заспівати. А не ті, що їх треба повторити.
– Блискуче! Це дуже-дуже багато!
– Ні. Тому, що, наприклад, із моїм колективом лише на один якийсь мистецький проєкт для підготовки ми вивчаємо 50 пісень, з яких обираємо для виступу 25 кращих. Тобто це зовсім небагато для нас.
Явдоха Зуїха (українська народна співачка, фольклористка з Гайсинщини – прим. авт.) записала з Гнатом Танцюрою (фольклорист, краєзнавець) 1008 пісень. І при тому Гнат Танцюра засвідчив, що вона знала однієї пісні по кілька варіантів. Тому тисяча пісень для нашої подолянки – не те, що було річчю звичною, але не неможливою.
«Колядки багато віків не мали нічого спільного із християнством»
– Від кого записані колядки та щедрівки, які співає «Мокоша»?
– Загалом ми використовуємо із записів власних, із експедицій фольклористів, що записувалися на території Вінницької області, записані студентами у різні роки. Багато нам люди самі надсилають.
– Пані Юліє, Різдво для вас це особливе свято?
– У нашому сьогоднішньому святкуванні Різдва мало релігійного контексту. Дуже багато того, що ми вважаємо традиційним для Різдва, це все з дохристиянських часів. Той самий стіл із 12 страв, а дідух – взагалі максимально язичницький; павуки так само.
Колядки багато віків не мали нічого спільного із християнством. У нас – який синтез цього явища. Християнство змішується із давніми традиціями, з народними віруваннями, із сьогоднішніми популярними якимись комерціалізованими явищами. Ніхто Різдво сьогодні не святкує виключно релігійно чи виключно традиційно. Кожен для себе обирає свій формат святкування, той, який вважає ближчим.
– Дякую за цікаву розмову!
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»,
фото з особистого архіву Юлії Васюк
Читайте також
Фольклорний гурт «Мокоша» вразив вінничан архаїчними колядками
Українські зірки виступили у селі, щоб зібрати кошти на Алею Слави
На сцені виступали талановиті переселенці, які мешкають на Вінниччині