Вінниччина б’є антирекорд з отруєння грибами
Дві смерті та десятеро дітей серед постраждалих – така невтішна статистика з початку жовтня в області.
Тепла погода та осінні дощики сприяють гарному росту грибів та активним прогулянкам любителів «тихого полювання» до лісу. Повні кошики вантажаться до багажників автівок. Рясніють яскравими світлинами сторінки соцмереж. А у лікарів додаються пацієнти з отруєннями.
Якщо з початку жовтня в Україні грибами отруїлося до 60 осіб, то на Вінниччині – аж 40. Це найбільший показник серед областей.
Серед постраждалих – десятеро дітей. На жаль, є два летальних випадки. Нещодавно отруєння грибами завершилося смертю для двох жмеринчанок.
Найбільше по області випадків отруєнь цьогоріч зафіксовано в Могилів-Подільському районі.
На Вінниччині спалах отруєння грибами спостерігався у 2000 та 2016 роках. Тоді найбільшим показником було 160 випадків, – розповідає генеральний директор обласного центру контролю і профілактики хвороб Ігор Матковський.
З початку грибного сезону від отруєння грибами постраждали 40 людей, розповіла «СічНьюз» завідувачка відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Оксана Скоробогач:
Двоє людей померли. Це жінки віком 40 і 33 роки, жительки сіл Жмеринської громади. Останній резонансний випадок отруєння сумішшю дикорослих грибів, серед яких ймовірно була бліда поганка. Мати сама назбирала грибів і нагодувала стравою з них усію сім’ю: гриби їли вона сама, чоловік і троє дітей віком шести і семи років. Жінка померла, її чоловік після детоксикаційної терапії – в задовільному стані, а діти – в тяжкому стані в Національній дитячій спеціалізованій лікарні Охматдит.
Але наразі грибний сезон в розпалі, тому варто пам’ятати, що причини отруєння лісовими грибами – різні. Це як безпосередньо приготування отруйних грибів, так і умовно їстівних (ті ж маремухи). Частою причиною хвороби є неправильне приготуванням їстівних грибів та збір їстівних грибів, які ростуть поряд з отруйними. А головне правило грибника: сумніваєшся – не бери!
Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області радять взагалі відмовитись від споживання дикорослих грибів. Замініть їх грибами, що вирощуються штучно, продаються у торговельній мережі. В жодному разі не купуйте свіжі (сушені, солені, консервовані) гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах.
Вживати гриби категорично заборонено дітям до 12 років, літнім людям, вагітним та жінкам, які годують грудьми.
Оксана ЧЕРНІЙ, «СічНьюз»
Читайте також
Досвідчений грибник поділився порадами щодо «тихого полювання»