skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс

Вперше в Україні створили віртуальний збірник старовинних цвинтарів

Створено базу старовинних українських некрополів. Серед них – кілька цвинтарів Вінниччини і унікальні камінні хрести, вцілілі попри кілька століть буремних подій та змін.

Створений за благодійні кошти

Сайт “Старовинні українські некрополі” лише нещодавно почав працювати, до нього досі вносяться доповнення. 

Проєкт ми реалізуємо самостійно – усім державним установам поки байдужа ця тема. Фінансування – виключно власні кошти та благодійна допомога від наших читачів. Ми дякуємо за благодійні внески та донати. Але й надалі нам потрібна ваша підтримка – фінансова, волонтерська, інформаційна, – розповів автор проєкту, засновник і голова громадської організації “Україна Інкогніта”, мандрівник, дослідник Роман Маленков. – Заходьте, читайте, дивіться 3D-моделі хрестів. Поки на сайті далеко не всі некрополі із нашої бази. А ще буде реєстр старовинних некрополів, якого дуже не хоче наше Міністерство культури.

Потрібний не лише історикам

На сайті можна знайти карту, на якій відмічено 876 старовинних цвинтарів. А також є можливість переглянути об’єкти за регіонами. Поки на сайті – 9 старовинних цвинтарів із Вінниччини, а саме у населених пунктах Козлів, Липчани, Стапашки, Харпачка, Снітків, Рівне, Муровані Курилівці, Дзигівка, Стіна.

Дослідник старовини вважає, що історичну пам’ять українців потрібно берегти через досить вагомі причини:

– Історична пам’ять – головний феномен відтворення історії суспільства, країни, нації. В більшості випадків вона починається із поховань – старовинних цвинтарів. В Україні немає жодного реєстру старовинних цвинтарів. В більшості випадків вони занедбані або у руїні. Особливо жахлива ситуація із давніми українськими кладовищами. Вони не включені у реєстри пам’яток, байдужі місцевій владі, плюндруються вандалами і зникають. Ми хочемо виправити цю ситуацію.

А 3D-моделі старовинних хрестів дають змогу відвідувачам ресурсу детально ознайомитися з різноманіттям ритуальних скульптур та художніх стилів, властивих різним регіонам України. Ці моделі створені з точністю до найдрібніших деталей, щоб максимально передати унікальність кожного хреста, його орнамент і форму.

Отже, ресурс  “Старовинні українські некрополі” є корисним для істориків, етнографів та археологів, а також для всіх, хто цікавиться духовною і культурною спадщиною України.

Села з Вінниччини мають туристичні родзинки

Відомий мандрівник дуже цікаво описує подільський край, вбачаючи в незвіданих для туристів глибинках цікавий потенціал. Ось деякі цитати із сайту:

– Головною пам’яткою Дзигівки, об’єктом, який повинен бути її туристичним магнітом, є старовинний православний цвинтар (некрополь) із неймовірними кам’яними хрестами. Закладений він був ще у 18-у столітті, але основна частина поховань датується 19-м. На цвинтарі є хрести різних форм, в тому числі і козацькі (за формою). Але справжніми шедеврами є хрести із розп’яттями, які датуються кінцем 19-го століття. Поряд із Дзигівкою був пісковиковий кар’єр та майстерні каменотесів. Вироби тутешніх майстрів можна назвати одними із найбільш довершених в Україні.

Також описує Роман Маленков старовинне подільське село Стіна:

– Козацька оборона замку в селі Стіна у 1651 році є відомим звитяжним епізодом української історії. Поляки тоді не змогли захопити замок, але оборонців полягло чимало. Їх поховали на цвинтарі, який тоді називався Замковим. Нині на місці замку – церква із кам’яною огорожею, а цвинтар є. На ньому чимало хрестів 19-го століття. Є такі, де епітафії стер час. Тому датувати їх складно. Але ми точно знаємо, що там лежать і оборонці-козаки… Потрібні змістовні дослідження, але цвинтар нині у аварійному стані, багато хрестів розбито. Є підозра, що у радянський період спеціально було зруйновано найстаріші козацькі хрести – залишки хрестів із літерами ми неодноразово бачили серед каміння огорож, в тому числі й церковної.

Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»,
фото із сайту “Старовинні українські некрополі”

Також читайте

«Музичні посиденьки» і краєзнавча конференція: мистецька афіша Вінниці

«Мамалига VS Банош»: на фесті їли страви з кукурудзи і донатили на Mavic

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top