skip to Main Content

На Івана Купала у Вінниці згадали старовинні традиції свята

З 1 вересня 2023 року Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ) перейшли на новоюліанський календар, змістивши всі неперехідні свята на 13 днів раніше. Свято Івана Купала тепер відзначають у ніч проти 24 червня, що співпадає зі святом Різдва Іоана Предтечі. Раніше за григоріанським календарем це свято припадало на ніч проти 7 липня.

Івана Купала — стародавнє язичницьке свято, яке символізує єднання людини з природою і було пов’язане з днем літнього сонцестояння, яке цьогоріч припадає на 20-21 червня. Традиційні обряди включають стрибки через багаття, плетіння вінків, водіння хороводів та купання у воді.

Святкування у зоопарку

23 червня діти та дорослі вінничани відвідали Подільський зоопарк. Їх зустріла захоплююча програма до свята Івана Купала. Люди змогли зануритись в атмосферу справжнього свята. І навчались, і розважались, згадали народні традиції, прикрасили купальське деревце Марену, наплели віночків, стрибали через купальське вогнище та смакували запашними пиріжечками із ягідним кисилем.

Окрім цього відвідувачі плели й відпускали у воду віночки. Ще більше магії діткам додали конкурси від Солохи й водяного. Про це інформує Подільський зоопарк соцмережі.

Звідки пішли традиції

Із сивої давнини гуцули, з їхньою багатою культурною спадщиною, інтегрували в свої обряди і традиції елементи, запозичені у сусідніх народів – румунів та угорців. Цей культурний обмін збагачував і урізноманітнював святкові звичаї, роблячи святкування Івана Купала ще більш колоритним.

Запозичення у румунів

Вогняні ритуали та стрибки через вогнище

Вогонь є центральним елементом свята Івана Купала. Гуцули запозичили у румунів традицію розпалювати великі багаття, навколо яких збирається молодь. Стрибки через вогонь символізують очищення та захист від злих духів, що також є поширеною практикою серед румунів.

Плетіння вінків та пускання їх на воду

Традиція плетіння вінків з квітів і трав та пускання їх на воду, загадуючи бажання, має багато спільного з румунськими обрядами. Вважається, що вінок, який не тоне і пливе далеко, приносить удачу і щастя, що є схожим у обох культур

Музика і танці

Народні мелодії та танці, які супроводжують святкування, також мають румунські впливи. Гуцульська музика часто включає мотиви, подібні до румунських народних пісень, а танці, такі як «аркан» та «хора», є спільними для обох народів.

Запозичення в угорців

Кулінарні традиції

Під час святкування Івана Купала гуцули готують традиційні страви, деякі з яких запозичені у угорців. Наприклад, приготування м’ясних страв, таких як гуляш, стало невід’ємною частиною святкових частувань.

Використання спецій і трав

Використання специфічних трав та спецій для приготування страв і напоїв під час свята має угорське походження. Це додає особливого смаку святковій їжі, що зближує кулінарні традиції обох народів.

Традиційні угорські танці та музика

На святкуванні Івана Купала часто звучать мелодії та танцювальні ритми, запозичені з угорської культури. Це підкреслює спільність традицій і зміцнює культурні зв’язки між гуцулами та угорцями.

Аліна ТАЛАН, «СічНьюз»

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top