На Вінниччині зберегли традицію приготування унікальної каші
“Зозуля” – це не лише птаха, а й назва автентичної, традиційної страви. У селі Дашківці, що під Вінницею, цю смакоту готує уже кілька поколінь подолянок. І сам Євген Клопотенко (тут оповідач зазвичай робить значущу логічну паузу) приїздив у село записати рецепт страви. Хоча насправді страву знає багато хто. Приміром, готував її Костянтин Грубич, ведучий каналу “1+1”.
Рябенька, як зозулька
Кашу «Зозуля» внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини України. Ця страва готується лише у Дашківцях (Якушинецька територіальна громада). Дослідники підтвердили унікальність цієї солодкої пшоняної каші. А «Зозуля» – бо після додавання маку каша стає рябенька, як однойменна пташка.
І це дійсно смачна, ніжна, корисна і проста у приготуванні страва. Власне кореспондентка «СічНьюз» спробувала цю смакоту на виставці нематеріальної культурної гастроспадщини у Вінницькій обласній філармонії.
Скуштувала і записала рецепт від людини, яка її готує і популяризує. А це Надія Вісіцька, завідуюча Дашківецького клубу:
– Готую я, моя мама, Наталя Пилипівна Стецюк, і готувала моя бабуся, Ганна Іванівна Остапенко. Вона сто років прожила і навчила нас всіх секретів приготування каші. Ми презентували приготування родинної страви для Євгена Клопотенка; присутніми були ще донька й онучка. Тобто «Зозулю» готують уже представниці п’яти поколінь нашої родини.
Як приготувати кашу «Зозуля»
– Звечора вимочуєте одну-дві склянки пшона, 2-3 ложки маку. Вранці все це виполіскуєте, заливаєте молоком. Пряжите (доводите до кипіння – авт.) в горщику чи каструлі. Молоко закипіло – викидаєте масло, потім двоє-троє яєць збити з цукром і теж додати до каші, перемішати. І все це на маленькому вогні випряжується, мліє. Чи в духовці, чи в печі – у кого що є, – розповіла Надія Вісіцька.
Сама ж господиня на фестиваль готувала «Зозулю» в печі, у старовинному глиняному горщику, який ще був теплий, бо довго зберігає температуру страви.
І ще секрет смаку – у якісному пшоні:
– Коли обираєте крупу, дивіться на колір. Треба, щоб пшоно було жовте, не біле. Бо біле буде несвіже, – стверджує господиня.
Спробуйте приготувати цю давню кашу. Бережіть наше, рідне!
Довідка «СічНьюз»
- Пшоно – це насіння проса, однієї з найдавніших злакових культур, які вирощували слов’яни. Традиційний інгредієнт української кухні.
- Пшоно – джерело великої кількості вітамінів, мікроелементів. Багатий вміст клітковини забезпечує роботу шлунково-кишкового тракту, знижує рівень холестерину в крові. Має незначний вміст фітінової кислоти і є багатим на харчові волокна, залізо, кальцій, вітамін B.
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»,
фото автора
Читайте також
Унікальні подільські страви представили на виставці гастроспадщини