skip to Main Content

Раритет із США! Вперше у Вінниці 24 березня покажуть платівку із понад 100-річним записом «Щедрика»

Вперше у Вінниці покажуть рідкісну платівку із понад 100-річним нью-йоркським записом «Щедрика»!

Цінний раритет можна буде побачити у неділю, 24 березня, о 14.00 на малій сцені Вінницького театру ім. Садовського під час авторської лекції «Щедрик проти “русского міра”» Тіни Пересунько — відомої дослідниці і популяризаторки історії «Щедрика», засновниці Інституту Леонтовича, наукової співробітниці Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського Національної академії наук України, сценаристки документального фільму «Щедрик проти “русского міра”» та авторки однойменної книги.

Рідкісну платівку 1922 року Тіна Пересунько привезла в Україну із США.

Зараз в Україні таких платівок лише дві: у моїй приватній колекції та у мого колеги Анатолія Паладійчука із Кам’янця-Подільського, — відзначає дослідниця.

У Вінниці раритет експонуватиметься вперше за сприяння Інституту Леонтовича та агенції Open Music Project.

Шедевр Миколи Леонтовича був записаний Українським національним хором під орудою Олександра Кошиця у студії нью-йоркської рекордингової компанії Brunswick за тиждень до історичної прем’єри українців у Карнегі-хол.

Саме в такий спосіб українська пісня розпочала своє турне не лише концертними залами Америки, але й увійшла до світового репертуару звукозаписів, лишаючи нам сьогодні можливість почути оригінальний спів Українського хору з Нью-Йорку у 1922 році, — звертає увагу Тіна Пересунько.

Як відомо, на концерті у Карнегі-хол 5 жовтня 1922 року «Щедрик» уперше прозвучав у США, після чого був представлений українцями у 150 інших містах 7 країн Північної й Південної Америки. Шедевр Миколи Леонтовича став не лише хітом світових гастролей хору Олександра Кошиця, а й голосом Української Народної Республіки у світі під час боротьби нашої держави за міжнародне визнання і незалежність від росії.

У 1936 році американський диригент українського походження Пітер Вільговський написав до «Щедрика» англійський текст, назвавши пісню Carol of the Bells («Колядка дзвонів»).

Про намагання росіян привласнити шедевр Миколи Леонтовича у Нью-Йорку та  боротьбу «русского міра» за душу Пітера Вільговського й інші маловідомі сторінки біографії нью-йоркського диригента Тіна Пересунько розкаже на своїй лекції.

Також вінничани дізнаються про виконання «Щедрика» на Бродвеї у мюзиклі Джорджа Гершвіна, про маловідому англомовну версію «Щедрика», яка з’явилася у США за кілька років до Carol of the Bells, про історію першого американського фільму, номінованого на премію «Оскар» за найкращий звук, у якому «Щедрик» лунав українською мовою та як після позиціонування у США колядки Carol of the Bells, як «російської народної пісні», українська еміграція намагалася повернути «Щедрику» українську ідентичність.

Тіна Пересунько вперше детально розповість вінничанам про своє дослідження та роботу з українськими, європейськими та американськими архівами, а також про надзвичайні історичні факти і нові відкриття про «Щедрик» і хор Олександра Кошиця.

Інформація, яку у неділю вінничани почують на лекції «Щедрик проти “русского міра”», дійсно виняткова!

Окрім лекції та унікальної нагоди побачити раритетну американську платівку зі «Щедриком», у неділю, 24 березня, о 16.00 у Вінницькому театрі ім. Садовського пройде грандіозний концерт-реконструкція «Прилетіла ластівочка». Вперше у Вінниці буде відтворено легендарний прем’єрний концерт Українського хору Олександра Кошиця у Карнегі-хол, а також прозвучать латиноамериканські шедеври, що стали хітами гастролей «мистецької сотні УНР» у країнах Південної Америки.

Квитки на лекцію Тіни Пересунько та концерт-реконструкцію «Прилетіла ластівочка» доступні на сайті afisha.vn.ua та у всіх касах міста.

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top