Тест: як добре ви знаєте Тараса Шевченка?
Дев’ятого березня 2024 року Україна відзначає 210-ту річницю від Дня народження Тараса Григоровича Шевченка – видатного українського поета, художника, мислителя, борця за свободу. Його творчість стала невід’ємною частиною української культури, а його ім’я – символом незламного духу та прагнення до справедливості.Його твори, написані понад 150 років тому, вражають своєю актуальністю, адже порушують теми, які й досі залишаються болючими для українського народу.
Редакція “СічНьюз” підготувала підбірку маловідомих фактів про Великого Кобзаря.
- Шевченка назвали Тарасом через близькість до іменин. 25 лютого, коли він народився, за юліанським календарем було свято Святого Тарасія.
- Одного разу Тарас потрапив на навчання до дяка, який зловживав алкоголем, відшмагав п’яного дяка, який спав, і втік від нього.
- Перші гроші Тарас заробив, допомагаючи відспівувати небіжчиків. Він був помічником священника.
- Після смерті батька й матері все справді було сумно, але він не страждав усе життя, як про це пишуть. Коли Тараса викупили з кріпацтва, він виконував портрети на замовлення. Повернувшись в Україну, він малював дуже багатих і заможних людей за солідні гонорари.
5.У Тараса не трималися гроші. Він добре заробляв, але міг швидко витратити їх. Починаючи від недешевих подарунків родичам, закінчуючи тим, щоби витратити їх, гуляючи й випиваючи з товаришами. - Усі знають вірш “Мені 13 минало”, там ідеться про Оксану Коваленко. Якби Тараса не забрали із села, велика ймовірність, що він був би селянином і одружився б з Оксаною.
- Шевченку часто допомагали інші люди. Коли він опинився в Петербурзі, низка знайомств допомогла йому стати вільною людиною, його викупили з кріпацтва. І навколо цього є багато міфів. Йдеться про придворну еліту Петербурга, де було багато вихідців з українських земель. Вони допомагали всім “направо й наліво”. Бачачи талант, вони викупляли людей, вважаючи, що це “плюс до карми”. Так і допомогли Тарасу.
- До кінця життя Шевченко самонавчався в гравюрі й робив величезні нововведення. Він приїхав із заслання і сказав, що не хоче займатися олійними портретами, почав вчитися у гравера Федора Йордана. Тоді його називали російським Рембрандтом за манеру передавання світлотіні.
- Цироз печінки, ймовірно, у Тараса з’явився після цинги й умов заслання, а не від алкоголю. До того ж наприкінці життя Тарас займався гравюрою. Вона пов’язана з ювелірною роботою. У хронічних алкоголіків трясуться руки, а в Тараса все було гаразд, він не дійшов до цієї межі.
- Живучи довго в Петербурзі, він про нього не відгукується, а пише, що любить Київ. Але там він прожив 17 років. Того часу в Петербурзі було багато українців.
Насправді, про життя Тараса Шевченка можна говорити дуже багато. То ж давайте, перевіримо ваші знання.
Яна ТИХОЛАЗ, “СічНьюз”
0 Коментарі