У 40% випадків раку можна запобігти простими діями
Сьогодні, 4 лютого, увага всього світу прикута до Дня боротьби проти раку. Онкологічні захворювання сьогодні є однією з найбільш актуальних і невирішених медичних проблем людства. За останніми прогнозами ВООЗ, якщо темпи захворюваності зростатимуть і надалі, то до 2030 року кількість людей, що вперше захворіли на рак, зросте на 77% і сягне 35 млн. Про це інформує Міністерство охорони здоров’я України.
При цьому у 40% випадків раку можна запобігти простими повсякденними діями, а його раннє виявлення значно збільшує шанси на успішне лікування. Для цього в Україні діє програма медичних гарантій, вона покриває найважливіші обстеження та лабораторні дослідження для виявлення раку та лікування.
Найпоширеніші типи раку у жінок — молочної залози, тіла та шийки матки, ободової кишки і щитоподібної залози. У чоловіків — рак передміхурової залози, легенів, ободової та прямої кишки, сечового міхура і нирки.
У 2022 році в Україні зареєстрували понад 93 тисячі нових випадків злоякісних новоутворень: понад 45 тисяч у чоловіків і майже 48 тисяч у жінок. Від раку померло 39 тисяч людей.
В Україні доступні скринінгові обстеження для виявлення різних видів раку. Їх можна зробити безоплатно за програмою медичних гарантій. Зокрема, мамографію (скринінг раку молочних залоз), ПАП-тест (скринінг на рак шийки матки), тест на приховану кров у калі й колоноскопія (скринінг раку товстого кишківника), ультразвукову діагностику органів малого таза, дерматоскопію атипових родимок, аналізи на гепатити В і С.
Ця програма також покриває усі найважливіші види медичної допомоги на кожному етапі лікування, зокрема таке: консультації лікарів, проведення лабораторних та інструментальних досліджень, оперативні видалення онкоутворень та відновлення після них, хімієтерапевтичне та радіологічне лікування та супровід в амбулаторних або стаціонарних умовах, а також препарати, необхідні для лікування.
Медичні закупівлі України закуповують для українців хімієтерапевтичні ліки, препарати супроводу (застосовуються для зменшення токсичності хімієпрепаратів), медичні вироби, що застосовуються для боротьби з раком, тощо. В 2023 році Медзакупівлі України придбали майже 100 різних препаратів та медичних виробів для безоплатного лікування онкологічних хвороб у дорослих пацієнтів. Загальна вартість цих товарів — понад 2,1 млрд грн.
Також на 400 млн грн було придбано препарати для лікування дітей, які мають діагноз «онкологія». Наприкінці минулого року Україна придбала 15 систем лінійних прискорювачів для променевої терапії. Це інноваційне обладнання, яке дозволяє за допомогою рентгенівського або гамма-випромінювання впливати безпосередньо на ракові клітини або пухлини у внутрішніх органах пацієнта, при цьому вони мінімально шкодять здоровим тканинам. Таким чином можна лікувати пацієнтів з важкими стадіями раку безопераційно та з більшою ефективністю.
Для того, щоб запобігти розвиткові раку або виявити захворювання на ранньому етапі, обов’язково принаймні раз на рік відвідуйте сімейного лікаря, навіть якщо вас нічого не турбує. Лікар підкаже, які профілактичні обстеження та консультації спеціалістів потрібні вам за віком та станом вашого здоров’я, та дасть направлення на них, якщо в тому буде потреба, – нагадують Міністерстві охорони здоров’я України.
Володимир ПРИСЯЖНЮК, “СічНьюз”