skip to Main Content

У Вінниці до ювілею Шевченка презентують колекцію «Кобзарів»

9 березня – особлива дата для українців. Це день народження Тараса Шевченка. Його називають нашим пророком, Великим Кобзарем і українським генієм. Шевченко був відомий і боротьбою за визволення українського народу.

Підніметься з могили, коли «кров ворожа» буде у Чорному морі  

Пройшло 210 років від народження Кобзаря. Вважається, що кожне слово, написане поетом, і досі є актуальним. І що видатний митець залишив кілька важливих послань, які для українців стали закликом до дій.

Чи дійсно нині Тарас Шевченко є взірцем і маяком для всіх українців, сайт «СічНьюз» попросив прокоментувати голову Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України Вадима Вітковського.    

Творчість і постать Тараса Шевченка – для всіх століть, на всі віки. Це геній нашої поезії, нашого духу. Тому кожного року ми святкуємо його День народження. Відбуваються літературні читання його творів, а найкращих читців ми нагороджуємо призами і грамотами, – сказав він.

Вадим Вітковський вважає, що творчість Тараса Григоровича ніколи не застаріє. Каже, що той у свій творчості ніби передбачав і пророкував нинішню війну із «кацапами». Мовляв, він обіцяв повернутися і піднятися з могили, коли «кров ворожа» буде у Чорному морі!  

Ми передаємо літературу про Кобзаря нашим бійцям на передову. Також розповсюджуємо інформацію про проведені літературні заходи на цю тему в соцмережах, – додав письменник.

Вадим Вітковський розповів, що сьомого березня у Вінницькій обласній бібліотеці імені Валентина Отамановського він представить колекцію поетичних збірок-«Кобзарів», виданих у різні епохи.   

Я роками відвідував букіністичні магазини і придбав цілу колекцію збірок «Кобзар». Загалом їх вже 20. Найстаршим є «Кобзар» 1934 року випуску. Під час Другої світової війни, у 1943 році, ця книга була видана у Києві. Її надрукувало ЦК Компартії України. Воно було впевнено, що ці патріотичні твори Шевченка підніматимуть українців на боротьбу із ворогом, – пояснив  Вадим Вітковський.  

Цікаві факти

 • Тарас Шевченко був невисокого зросту – трохи більше 164 см.
 • Улюбленим напоєм Тараса був чай із ромом.
 • У 1975 році один із кратерів на Меркурії був названий на честь Тараса Григоровича Шевченка.
 • 1384 – стільки пам’ятників Тарасові Шевченку встановлено в світі. З них в Україні налічується 1256 монументів, і ще 128 – в 35 країнах світу — Бразилії, США, Китаї тощо. Перший пам’ятник Тарасові Шевченку встановили в 1881 році в місті Форт-Шевченко.
 • Найменше в світі видання Кобзаря має розмір близько половини квадратного міліметра, що менше за макове зернятко. Створив його український майстер Микола Сядристий. Гортати сторінки збірки можна лише кінчиком загостреного волоска через їхній неймовірно крихітний розмір.
 • За життя Кобзаря більше цінували як художника, ніж як поета. Він був улюбленим учнем Карла Брюллова, а в 1860 році був удостоєний звання Академіка гравіювання від Імператорської Академії мистецтв за гравюру за картиною Рембрандта Притча про робітників на винограднику.
 • 500 м² – площа найбільшого портрета Кобзаря. Написаний він у Харкові на стіні 17-поверхового будинку за адресою проїзд Садовий, 30, і внесений до Книги рекордів України. Графіті малювали ночами протягом двох тижнів.
 • У 2002 році на території невизнаної Придністровської Молдавської республіки з’явилася оновлена 50-рублева банкнота з портретом Тараса Шевченка на лицьовій стороні. Раніше в обігу тут були купюри в 50 000 рублів із зображенням пам’ятника Тарасові Шевченку перед університетом в Тирасполі.
 • Основну освіту Кобзар отримував всього лише 2 роки в церковно-приходській школі. Багатьма знаннями поет зобов’язаний баронесі Софії Григорівні Енгельгардт, яка навчала його польської та французької мов, але основні знання мов Тарас отримав від лакеїв.
 • Поет завжди одягався досить модно, оскільки добре заробляв у Петербурзі, будучи успішним портретистом. У своєму щоденнику він писав про величезне задоволення від придбання гумового плаща-макінтоша за 100 рублів, що було значною сумою для того часу.
 • 2500 рублів – еквівалент 45 кілограмів срібла – саме стільки було витрачено на викуп поета з кріпацтва. Заробити таку фантастичну суму зміг Карл Брюллов, написавши портрет Василя Жуковського і продавши його на аукціоні. За деякими даними, частина грошей була надана імператорською сім’єю. 400 рублів виділила сама імператриця Олександра Федорівна і по 300 рублів – спадкоємець престолу Олександр II і княгиня Олена Павлівна.
 • 15 років – стільки поет провів в Україні за все життя. У 14 років він виїхав із України з поміщиком Енгельгардтом, якому прислужував із дитинства, і потім приїжджав в Україну лише погостювати.

Фелікс ЖАНІН, «СічНьюз»

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top