Як комунікувати із бійцями, які повернулися з фронту – поради військового психолога
![](https://sichnews.com/wp-content/uploads/2023/10/yzobrazhenye_viber_2023-10-23_13-19-54-190.jpg)
Воєнні конфлікти залишають величезний слід на тих, хто брав участь у бойових діях. Після повернення додому, багато військовослужбовців зустрічаються з труднощами адаптації до мирного цивільного життя. Ця проблема особливо гостро впливає на жінок, які, на жаль, часто стають жертвами наслідків воєнного конфлікту.
Військовий психолог Оксана Гришина з Києва (на фото) спеціально для «СічНьюз» поділилася порадами щодо підтримки чоловіка, який повернувся із зони бойових дій.
![](https://sichnews.com/wp-content/uploads/2023/10/yzobrazhenye_viber_2023-10-23_13-18-57-822-1024x1013.jpg)
Найкраще, що можна зробити, це адаптувати чоловіка до чогось хорошого та прекрасного (прогулянка парками, вибір сімейного місця для вечері чи обіду); зробити в сім’ї традиції й ритуали, щоб підтримувати сімейний затишок. Робити дрібні приємності. Фільм ввечері зі смаколиками. Більше на згуртованість кидати сил, це найкращий варіант лікування увагою та любов’ю, – розповідає Оксана.
Гришина також закликала жінок не боятися звертатися за допомогою до фахівців, якщо вони не можуть впоратися з проблемами у спілкуванні з чоловіком.
Якщо жінка не може впоратися, агресія стає неконтрольованою, і це загрожує її життю та здоров’ю. Варто пояснити чоловіку, що вона його боїться. Відокремитися й звернутися до фахівця, – пояснює психолог.
Важливо памʼятати, що кожен військовий, який повернувся із зони бойових дій, переживає свій власний досвід. Деякі з них можуть відчувати тривогу, депресію або посттравматичний стресовий розлад. Інші можуть бути агресивними або замкнутими.
Якщо ви переживаєте труднощі у спілкуванні з військовим, який повернувся із зони бойових дій, важливо бути терплячим і розуміючим. Не соромтеся звертатися за допомогою до фахівців, якщо ви потребуєте підтримки.
Ось кілька додаткових порад, як підтримати військового,
який повернувся із зони бойових дій:
- Дайте час адаптуватися до мирного життя.
- Слухайте без засудження.
- Не просити говорити про те, що він не хоче.
- Запропонуйте допомогу в пошуках професійної допомоги.
- Допоможіть відновити зв’язки з родиною та друзями.
- Заохочуйте до занять, які йому подобаються.
![](https://sichnews.com/wp-content/uploads/2023/10/yzobrazhenye_viber_2023-10-23_13-19-03-782-1024x576.jpg)
Жінка повинна пам’ятати, що аб’юз у відносинах – це не про кохання, не про здорові стосунки. Але їх можна врятувати, якщо вчасно звернутися до фахівців і не боятися про це говорити.
Нагадаємо, що нещодавно в мережі обговорювали історію української снайперки Євгенії Емеральд, яка стала жертвою домашнього насильства. Вона не злякалася розповісти про те, що відбувається, і отримала підтримку від тисяч жінок. Її історія є прикладом того, що не потрібно терпіти насильство, а треба говорити і боротися з ним.
Пам’ятайте, що ви не самотні. Є багато людей, які хочуть підтримати військових і їхні сім’ї. Лінія підтримки для близьких ветеранів і військових (доступна з усієї України): 067-348-28-68. До 18 років – з дозволу батьків. Є дитячий та підлітковий психолог.
Яна ТИХОЛАЗ, “СічНьюз”