skip to Main Content

На вінницькому Green Deal Forum вирішили впровадити Зелений курс

Впровадження Зеленого курсу у Вінниці: нові можливості та виклики – стали центральною темою обговорення під час екологічного форуму – Green Deal Forum. Його платформа зібрала представників громадських організацій, органів місцевого самоврядування, науковців, екоактивістів та усіх зацікавлених вінничан, інформує сайт міськради.
Захід, що мав просвітницьку мету, організували ГО «Він-Ресурс» за сприяння ГО «Екодія» і департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради. Курс на «озеленення» усіх аспектів соціально-економічного життя наша громада взяла у 2022 році – до речі, першою в Україні. Чим підтвердила своє прагнення інтегруватися у європейську кліматичну політику. Це досить амбітне завдання, зважаючи на війну, втім надзвичайно важливе, позаяк закладає основи для повоєнного відновлення та сталого розвитку громади.

«Зелений курс не просто гасло – це перш за все зміна світогляду. Ми всі бачимо та розуміємо, що відбувається у світі, в цілому, та в Україні. Нам важливо було приєднатися до Європейського зеленого курсу і зробити максимум для того, щоб Вінниця і Україна, загалом, стала частиною процесу, спрямованого на кліматичну нейтральність. Ми маємо залишити нащадкам гарну зелену планету. Тому захід, який проводимо сьогодні дуже важливий, а тим паче з огляду на те, скільки молоді долучилося до нього, адже за нею майбутнє», – зазначив заступник Вінницького міського голови Сергій Матусяк.

Цілі щодо зменшення викидів парникових газів, які зумовлюють зміни клімату на Форумі озвучив Олександр Опанасенко, фахівець відділу клімату ГО «Екодія». У перебігу детальної презентації він окреслив головні ризики, які тягне за собою, зокрема глобальне потепління та озвучив завдання щодо зменшення шкідливого впливу людини на довкілля.

«Окрім протидії змінам клімату, ми маємо пристосуватися до тих, що вже відбулися, відбуваються та чекають на нас. Усе це називається адаптація до змін клімату. Вона дозволяє мінімізувати шкоду та навіть скористатися можливостями. Вчасні заходи економлять гроші. Один євро, вкладений в адаптацію, економить понад 4 євро на боротьбу з наслідками зміни клімату», – наголосив фахівець.

Саме оцінка вразливості до змін клімату та адаптація до них є одним із заходів дорожньої карти Зеленого курсу. Наразі триває робота експертів над цим документом, який покаже як далі рухатись нашій громаді, зазначила директорка департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради Ольга Ремешевська.

«За напрямами Зеленого курсу громада та влада працює комплексно. Прикладом, в напрямі енергоефективності в минулому році ми провели енергоаудит 6 житлових будинків, за результатами якого отримали відповідні звіти, що показали проблеми та шляхи їх вирішення. Наразі спільно з ОСББ працюємо над втіленням енергоощадних технологій. А вже цьогоріч затверджено програму зі встановлення сонячних панелей на медичних закладах та одному спортивному. Також варто зазначити, що 2015-го Вінниця стала першим містом в Україні, яке отримало Європейську Енергетичну Відзнаку. Це для нас велике досягнення і у 2019-му ми підтвердили свій сертифікат та отримали срібну відзнаку. В цьому році очікуємо черговий аудит, але наше прагнення все-таки досягти найкращих результатів і отримати вже золоту відзнаку. До речі, раніше нас відзначили за кращу практику в розвитку велоруху. З кожним роком кілометраж велодоріжок зростає й сьогодні сягає вже понад 90 км», – розповіла Ольга Ремешевська.

За її словами, впровадження Зеленого курсу передбачає модернізацію не лише енергетичної, а й сфер, таких як промисловість, сільське господарство, органічне виробництво, транспорт, туризм тощо. Для кожного напряму передбачаються конкретні ініціативи. Прикладом у галузі туризму вони передбачають збалансування туристичних потоків, які б дозволили використати ресурси навколишнього середовища саме для підсилення цілей сталого розвитку.

«Всі наші пріоритети мають перетворитися на дієві інструменти, які б дали не лише економічний ефект і капітал соціальний, а й в тому числі екологічний. До речі, всі ці засади закладено до загальноміської Стратегії розвитку 3.0 та нашої галузевої програми, – розповів директор департаменту маркетингу міста та туризму Олександр Вешелені. – Продукти туристичні повинні доповнювати ті природні ресурси, які має місто. Тому зараз, особливо в умовах війни ми шукаємо ті форми туризму, які не є затратними з точки зору інвестицій, а, погодьтеся, що саме активний туризм на природніх об’єктах найменш ресурсозатратний, оскільки лише потрібно зберегти те, що вже дала природа, на відміну від інших рукотворних культурних об’єктів. Першим таким флагманським нашим проєктом є паломницький маршрут з Вінниці до Кам’янця-Подільського – шлях святого Якова, який називається Camino Podolico».

В експертному середовищі сьогодні порушували також й питання збереження біорізноманіття в урбанізованому середовищі, впровадження заходів із енергоменеджменту та енергоефективності, налагодження безвідходних або маловідходних виробництв, утилізації сміття, впорядкування зон благоустрою поблизу малих річок та інших водних об’єктів.

На думку учасників Форуму, імплементація засад Зеленого курсу вимагає конкретних дій та активного включення не лише на рівні управлінському, а й громадянського суспільства.

«Під час Форуму ми мали можливість почути багато цікавих презентацій та дізнатися про інноваційні підходи до кліматичної нейтральності. Експерти громадських організацій та представники органів місцевого самоврядування поділилися своїми знаннями та досвідом. Тепер наша відповідальність – поширювати почуту інформацію та вживати відповідні дії. Кожен із нас може зробити свій внесок у збереження довкілля, елементарно у своєму побуті. Це може бути сортування сміття, економія енергії та води, використання велосипеда або громадського транспорту, а також пропагування екологічно дружньої поведінки серед родичів, друзів, знайомих», – зауважила на завершення Форуму керівниця ГО «Він-Ресурс» Ірина Баранович.

Власне Green Deal Forum розпочинає цілу низку активностей та подій, які реалізовуватимуться до кінця року. Це і різноманітні перформанси, і сеанси «зеленого» кіно, і екологічний туризм, і конкурси з цікавими сюрпризами та подарунками.
Green Deal Forum відбувся за фінансової підтримки німецького федерального фонду охорони навколишнього середовища (BUND FUER UMWELT UND NATURSCHLAND E. V.) та німецької урядової організації Deutsch Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ).

Володимир ПРИСЯЖНЮК, “Січ ньюз”

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top